انواع قرارداد چاپ کتاب

در مقاله های قبلی شما عزیزان را با فرایند چاپ کتاب ، موشن گرافیک در من چاپ ، چاپ کاتالوگ ، چاپ بروشور ، مراحل چاپ کتاب و …. آشنا نمودیم . در این مقاله نیز قصد داریم شما عزیزان را با انواع قرارداد چاپ کتاب آشنا نماییم .

 

انواع قرارداد چاپ کتاب

 

برای چاپ کتاب باید بین نویسنده یا مولف کتاب و ناشر قراردادی تنظیم گردد ، اما قرارداد چاپ کتاب دارای چند نوع می باشد ، که هرکدام دارای مزایا و معایب خاص خود می باشند . بنابراین در ادامه به معرفی انواع قرارداد چاپ کتاب می پردازیم .

 

من چاپ-انواع قرارداد چاپ کتاب
من چاپ-انواع قرارداد چاپ کتاب

 

قرارداد حق تالیف کتاب :

 

در قرارداد حق تالیف کتاب ، نویسنده و سرمایه گذار با یکدیگر توافق می نمایند ، که در ازای پرداخت مبلغی به نویسنده حق چاپ کتاب برای همیشه در اختیار ناشر خواهد ماند . اغلب ناشران با نویسندگان شناخته شده که دارای کتاب های پرفروشی هستند ، این نوع قرار داد را تنظیم می کنند . چرا که از فروش کتاب مطمئن هستند . نویسندگانی که برای چاپ کتاب خود توانایی مالی کافی را دارند ، بهتر است از این قرار داد استفاده نکنند ، چراکه پس از امضای قرارداد دیگر نمی توانند دوباره کتاب مورد نظر  را چاپ نمایند . اما این قرارداد برای نویسندگانی که  دارای مشکل مالی هستند ، بسیار مناسب می باشد ، چراکه دیگر برای چاپ و فروش کتاب اقدام یا هزینه ای پرداخت نمی کنند . در این نوع قرار داد ها دستمزد نویسنده را به این صورت که یک درصد از مبلغ پشت جلد کتاب را در تیراژ کتاب ضرب نموده ، حساب کرده و مبلغ نهایی را به نویسنده پرداخت می نمایند .

 

قرارداد مشارکت در چاپ :

 

در قرارداد مشارکت در چاپ کتاب ، ناشر کتاب و نویسنده کتاب با یکدیگر توافق می نمایند ، که تمام هزینه های چاپ کتاب از مرحله چاپ و انتشار کتاب تا مرحله سود فروش کتاب را با یکدیگر به صورت مساوی تقسیم نمایند . در این قرارداد هزینه چاپ کتاب توسط ناشر به صورت واقعی و بدون سود محاسبه می شود .

 

قرارداد واگذاری اثر :

 

در قرارداد های واگذاری اثر ، نویسنده مبلغی را از ناشر دریافت نموده و تمام حقوق مادی و معنوی اثر خود را به ناشر واگذار می نماید . در واقع نویسنده با دریافت هزینه کار خود ، برای ناشر اثر خلق می نماید .

 

قرارداد سرمایه گذاری مولف :

 

در قرارداد سرمایه گذاری مولف ، ابتدا یک قرارداد بین نویسنده و ناشر تنظیم شده و در قرارداد اطلاعاتی ازقبیل نام نویسنده ، مشخصات کتاب ، تیراژ مور نظر همراه با مبلغ قرار داد ذکر می شود . به علاوه حق چاپ همیشگی کتاب به نویسنده داده می شود ، چراکه تمام هزینه های چاپ و فروش کتاب توسط نویسنده پرداخت می شود . در این قرارداد نویسنده این حق را دارد که در هر زمان که تمایل دارد ، چاپ کتاب خود را به انتشاراتی دیگری بسپارد . در این نوع قرارداد ها ناشر درصدی از فروش کتاب را به عنوان دستمزد خود دریافت می نماید که اغلب این دستمزد ۱۰ درصد از فروش کتاب می باشد . این نوع قرارداد اغلب برای چاپ کتاب هایی که به دیگران هدیه داده می شوند ، کتاب هایی که با هدف تقویت رزومه چاپ می شوند ، کتاب هایی با تیراژ پایین و یا کتاب هایی که نویسنده از فروش بسیار آن مطمئن است ، مناسب می باشد . لازم به ذکر است که ، در قرارداد سرمایه گذاری مولف ، حتما باید ذکر گردد که ، صاحب حقوق مادی و معنووی کتاب نویسنده می باشد . با این نوع قرارداد ها نویسنده می تواند تمام مراحل چاپ و پخش کتاب خود را زیرنظر بگیرد و بر آن نظارت کند ، در نمایشگاه های بین المللی و استانی جواز شرکت دریافت نماید ، اثر خود را به سازمان ها و ارگان ها بفروشد و همچنین همه فایل های مرتبط به کتاب ، ازقبیل زینک ، صفحه آرایی ، ویراستاری و طرح جلد خود را دریافت نماید .

 

قرارداد ناشر مولف :

 

در روش ناشر مولف ، تمام مراحل تولید کتاب توسط خود مولف انجام می شود ، سپس مولف برای چاپ کتاب خود با یک ناشر قرار داد می بندد . چون نویسندگان زیاد با مراحل کارچاپ کتاب آشنا نیستند ، این روش برای آن ها زمان بر بوده و ممکن است سبب ایجاد دردسر هایی برای نویسنده شود . به همین جهت نویسندگان از این روش استقبال نکرده و می توان گفت که این روش عملا لغو شده است .

 

قرارداد سرمایه گذاری مولف ، دارای مزایایی می باشد ، که عبارتند از :

 

  • تعلق گرفتن تمام حقوق مادی و معنوی کتاب به نویسنده یا مولف کتاب .
  • ارائه تمام فایل های کتاب ، زینک های کتاب و فایل صفحه آرایی کتاب به نویسنده
  • امکان فروش کتاب به سازمان ها و ارگان ها توسط نویسنده
  • امکان نظارت کامل نویسنده بر تمام مراحل چاپ و عرضه کتاب
  • به دلیل آشنا بودن ناشر با مراحل چاپ کتاب ، تمام مراحل دریافت مجوز ، کارهای اداری و چاپ کتاب سریع تر انجام می شود .
  • یکی از مزیت های مهم روش سرمایه گذاری مولف ، در مقایسه با روش ناشر مولف ، این است که در روش ناشر مولف کتاب مورد نظر در هیچ فروشگاه و یا نمایشگاهی امکان عرضه به صورت عموم را ندارد ، اما اگر کتاب توسط ناشر چاپ شده باشد ، امکان فروش کتاب به سازمان ها ، ارگان ها و همچنین عرضه کتاب در نمایشگاه های بین المللی وجود دارد .

نحوه محاسبه قرارداد درصدی چاپ کتاب

 

خیلی اوقات در کتاب ها حقوق مادی نویسنده نوشته می شود . در واقع پس از این که نویسنده و ناشر با یکدیگر قرارداد می بندند ، در طی این قرارداد حقوق مادی و معنوی نویسنده حفظ خواهد شد . در سال اخیر به حقوق مادی نویسنده اهمیت زیادی داده شده و دارای طرفداران بسیاری می باشد . حال به شرح نحوه بررسی درصد حقوق مادی نویسنده در قرارداد های درصدی می پردازیم .

 

یکی از موارد بسیار مهم در این نوع قرارداد ها ، قیمت درج شده در پشت جلد کتاب می باشد . پس از تعیین قیمت کتاب توسط نویسنده یا ناشر ، ناشر اطلاعاتی ازقبیل مخاطبان کتاب و تعداد تیراژ و … در اختیار نویسنده قرار می دهد . به علاوه عدد درصدی که بین نویسنده و ناشر توافق می شود ، بسیار مهم است .

پس از انجام توافقات لازم ، خیلی راحت می توان حقوق مادی نویسنده را محاسبه نمود . به عنوان مثال ، اگر برای حق نویسنده ۳۰ درصد درنظر گرفته شود ، تعداد تیراژ کتاب موردنظر نیز ۲۰۰۰ نسخه باشد ، همچنین قیمت پشت جلد کتاب ۲۰۰۰۰ تومان باشد ، محاسبه حق نویسنده با فرمول زیر صورت می گیرد :

 

۱۲۰۰۰۰۰۰ = ۱۰۰ /  ۲۰۰۰ * ۲۰۰۰۰ * ۳۰

 

همانطور که مشخص است حق نویسنده که خیلی راحت محاسبه گردید ، در اینجا ۱۲ میلیون تومان می باشد ، که انتشارات مورد نظر باید آن را به نویسنده پرداخت نماید .

 

تیم من چاپ ارائه دهنده انواع خدمات مختلف در زمینه چاپ ، آماده انجام سفارشات شما عزیزان با بالاترین کیفیت ، پایین ترین قیمت ممکن و در کوتاه ترین زمان ممکن به صورت آنلاین می باشد . چاپ کتاب در من چاپ ، تولید موشن گرافیک در من چاپ ، چاپ کارت ویزیت در من چاپ ، محاسبه آنلاین هزینه چاپ کتاب در من چاپ ، چاپ ساک تبلیغاتی در من چاپ ، چاپ کتب درسی در من چاپ ، پرینت رنگی ارزان در من چاپ و …… ازجمله خدماتی می باشند ، که به صورت آنلاین در سایت من چاپ قابل انجام می باشند ، شما عزیزان می توانید با مراجعه به سایت من چاپ سفارشات خود را انجام داده و یا از کارشناسان و مشاوران من چاپ برای دریافت راهنمایی در زمینه چاپ کتاب خود کمک بگیرید .

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *