مشاوره چاپ کتاب

 

امروزه یکی از نگرانی های مهم که فکر بسیاری از نویسندگان را مشغول نموده است ، عدم آشنایی با مراحل و فرایند چاپ کتاب می باشد . بسیاری از نویسندگان اطلاعاتی درباره فرایند سپردن اثر خود به دست یک ناشر معتبر را نداشته و گاهی هم ممکن است به علت عدم اطلاعات کافی ، از چاپ کتاب خود منصرف می شوند . بسیاری از آثار با ارزش که توسط نویسندگان جدید نوشته می شود ، چاپ نمی شوند و دیده نمی شوند . این درحالی می باشد که خیلی از افراد تمایل به خواندن آثار جدید و ارزشمند نویسندگان داشته و به دنبال کتاب های جدید می باشند . بنابراین با انجام یک مشاوره چاپ کتاب ، نویسنده می تواند اطلاعات مورد نیاز خود را کسب نماید .

 

مشاوره چاپ کتاب

 

بهتر است که همه نویسندگان با یک مشاور خوب در زمینه چاپ کتاب خود مشورت نموده و با مراحل چاپ کتاب و همچنین هزینه چاپ کتاب خود آشنا گردند . حال در زمینه چاپ کتاب چه مشاوری بهتر است ؟

 

تیم من چاپ با سال ها تجربه در زمینه چاپ ازقبیل چاپ کتاب در من چاپ ، چاپ کارت ویزیت در من چاپ ، دریافت فیپا در من چاپ و … ، افتخار داشتن مشاوران خبره در زمینه چاپ کتاب را دارد . نویسندگان عزیز می توانند به سایت من چاپ مراجعه نموده و به صورت رایگان از مشاوران سایت من چاپ برای افزایش اطلاعات خود در زمینه چاپ کتاب و آشنایی با فرایند چاپ کتاب خود ، کمک بگیرند .

پس به نویسندگانی که آثار با ارزش خود را هنوز چاپ نکرده و در نزد خود نگه داشته اند ، توصیه می کنم که به سایت من چاپ مراجعه نمایند و از خدمات رایگان مشاوره ای این سایت استفاده نمایند .

 

فرایند نوشتن کتاب

 

حال افرادی هستند که به نویسندگی علاقه بسیاری داشته و تمایل بدانند که چگونه می توانند شروع به نوشتن کتاب نمایند . این افراد باید ابتدا مشخص کنند که تمایل دارند در کدام یک از شاخه ها نویسندگی فعالیت نمایند . به عنوان مثال در شاخه تاریخی ، یا اجتماعی ، یا علمی و ….

در مرحله بعد داوطلب باید باید برای نوشتن کتاب خود ، در شاخه مورد نظر تحقیق نماید . توجه داشته باشید که بدون علم کافی نمی توان کتاب نوشت و کتاب هایی که بدون عقبه علمی باشند ، دارای ارزش نمی باشند .

فرقی ندارد که کتاب در چه حوزه ای می باشد ، حتی کتاب های تخیلی هم باید یک هدف را دنبال نموده و درواقع حرفی برای گفتن داشته باشند . به عنوان مثال فردی که تمایل به نوشتن کتاب رمان دارد ، ابتدا باید ده ها کتاب رمان را مطالعه نموده و با قواعد و ساختار نوشتن رمان آشنا گردد . سپس فرد می تواند پس از این که تحقیقات و بررسی های لازم را انجام داد و علم کافی را بدست آورد ، شروع به نوشتن متن مورد نظر خود نماید .

مراحل چاپ کتاب

 

بسیاری از نویسندگان با مراحل چاپ کتاب آشنایی نداشته و تمایل به کسب اطلاعات در این زمینه هستند . بنابراین در این بخش به معرفی مراحل چاپ کتاب می پردازیم :

باید بگویم که نویسنده فقط باید متن کتاب خود را در قالب یک فایل ورد به انتشارات تحویل بدهد . سایر مراحل چاپ کتاب توسط انتشارات انجام می شود . حال اگر نویسنده تمایل داشته باشد که خود اقدامات مربوط به چاپ کتاب خود را انجام دهد ، باید مراحلی را طی نماید که در ادامه معرفی می شوند .

 

مراحل چاپ کتاب به دو بخش مراحل اداری و مراحل اجرایی تقسیم می شوند .

در مرحله اداری ابتدا خانه کتاب یک شماره شابک که دارای ۱۲ رقم می باشد ، برای کتاب مورد نظر ایجاد می کند . در مرحله بعد متن کتاب به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ارسال می شود ، بدین طریق ابتدا برای کتاب فیپا صادر شده ، سپس متن کتاب به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فرستاده می شود . بدین طریق مجوز کتاب صادر می شود . البته برای موضوعات مختلف ، زمان صدور مجوز متفاوت می باشد ، به عنوان مثال وزارت ارشاد اغلب اوقات ظرف مدت زمان ۴۸ ساعت برای کتاب های دانشگاهی مجوز صادر می کند . در مرحله  آخر نیز پس از چاپ کتاب باید چند نسخه از کتاب برای اعلام وصول به وزارت ارشاد تحویل داده شود .

 

مراحل اجرایی چاپ کتاب نیز به شرح زیر می باشند :

 

در گام اول نویسنده به صورت حضوری یا غیر حضوری با انتشارات مورد نظر قرارداد می بندد . در صورتی که در قرارداد امتیاز چاپ کتاب برای نویسنده حفظ گردد ، نویسنده می تواند کتاب خود را در انتشاراتی های دیگر هم چاپ نماید .

در گام دوم متن آماده شده کتاب توسط نویسنده به تایپیست داده شده و تایپیست عملیات صفحه آرایی کتاب را مطابق سلیقه نویسنده و همچنین با توجه به موضوع انجام می دهد . لازم به ذکر است که صفحه آرایی کتاب در میزان فروش کتاب نقش بسیار مهمی ایفا می نماید ، بنابراین باید به دست یک فرد خبره سپرده شود .

در گام سوم عنوان کتاب تعیین می شود ، عنوان نیز ازجمله موارد مهمی می باشد ، که در میزان فروش کتاب تاثیر به سزایی خواهد داشت . بنابراین باید برای کتاب یک عنوان جذاب و متناسب با متن کتاب انتخاب شود .

در گام چهارم ، نویسنده و طراح انتشارات با همفکری یکدیگر ، یک جلد مناسب ( با توجه به موضوع ) برای کتاب طراحی نموده و چند سطر از متن کتاب را در پشت جلد درج می نمایند . همانطور که مشخص است اغلب اوقات ، در اولین گام مشتری جلد کتاب را می بیند و درصورتی که جلد کتاب سبب جلب توجه او شود ، به سایر مشخصات کتاب دقت می کند .

در گام پنجم ، ناشر برای دریافت شابک کتاب اقدام می نماید . اغلب اوقات ناشران به صورت گروهی شابک را از اداره شابک دریافت نموده و شماره شابک را برای یکی از کتاب های خود اختصاص می دهند . سپس هنگامی که تمام شماره های شابک را استفاده نمودند ، یک فرم تهیه کرده و در آن نام تک تک کتاب ها همراه با شماره شابک آن ها را قرار می دهند . سپس فرم را همراه با کتاب های چاپ شده به اداره شابک ارسال می نمایند . البته ناشرانی که دارای مجوز نشر نیستند ، باید به صورت موردی از اداره شابک برای کتاب خود شماره شابک دریافت نموده و سپس ۵ نسخه از کتاب خود را برای ادارهی شابک ارسال نمایند . نویسندگانی که خود برای چاپ کتاب خود اقدام می نمایند ، این مرحله خود انجام داده و چون خودشان ناشر کتاب موردنظرشان هستند ، ناشر مولف نامیده می شوند .

در گام ششم ، برای دریافت فیپا باید یک عدد پرینت از کتاب صفحه آرایی شده به همراه سی دی و فرم تکمیل شده به کتابخانه ملی کشور ارائه شود . پس از دریافت فیپا اغلب پس از گذشت ۷ تا ۱۰ روز ، فیپا به متقاضی ارائه داده می شود . متقاضی باید اطلاعات مربوط به فیپای کتاب را در صفحات اولیه قرار دهد . همچنین اگر ناشر فیپا را دریافت نماید ، باید ابتدا فیپای دریافت شده را به مولف نشان دهد که مولف دوباره کتاب را بررسی نماید و ایراد های احتمالی را برطرف نماید ،  که مشکلی در آن وجود نداشته باشد .

در گام هفتم ، یک سی دی ، همراه با پرینت کتاب و پرینت جلد برای وزارت ارشاد ارسال می شود . در این مرحله پس از گذشت مدت زمان ۷ تا ۱۴ روز مجوز چاپ کتاب صادر می شود . البته ممکن است اصلاحاتی برای متقاضی فرستاده شود ، که در این صورت پس از ایجاد تغییرات مورد نیاز مجوز چاپ کتاب صادر می شود .

در گام هشتم ، باید از متن و جلد کتاب زینک تهیه شود . البته درصورتی که کتاب به صورت دیجیتالی چاپ شود ، نیازی به تهیه زینک نمی باشد .

در گام نهم عملیات چاپ متن و جلد کتاب انجام می شود .

در گام دهم ، در صورت تمایل متقاضی عملیات پوشش دهی جلد کتاب با سلفون و یا مواد شیمیایی انجام می شود .

در گام یازدهم عملیات صحافی کتاب انجام می شود .

در مرحله آخر نیز ۴ نسخه از کتاب برای دریافت اعلام وصول به اداره ارشاد تحویل داده می شود .

 

درصورتی که نویسنده هستید و تمایل به چاپ کتاب خود را دارید و یا به مشاوره چاپ کتاب خود نیاز دارید ، می توانید به وبسایت من چاپ مراجعه نمایید .

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *