ماجرای صحافی کتاب | چاپ کتاب - چاپ جزوه - پرینت رنگی
Posted in صحافیصحافی کتاب

ماجرای صحافی کتاب

ماجرای صحافی کتاب

اصولا به فرآیند جمع آوری، بستن و حفاظت از صفحات چاپ شده برای جلوگیری از آسیب را صحافی می‌گویند. صحافی یک هنر بسیار قدیمی می‌باشد که نیاز به داشتن مهارت‌های بالایی است و در قدیم تمام مراحل با دست و داشتن حوصله بالا صورت می‌گرفته است. سابقه صحافی در ایران به هزار سال قبل باز می‌گردد و هنرمندان ایرانی با ظرافت و دقت بالایی به خلق آثار بی‌نظیر و ماندگاری در صحافی پرداخته‌اند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و بروز شدن دستگاه‌های چاپ و صحافی، این هنر نیز دستخوش تغییر قرار گرفته و به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. من چاپ با بکار گرفتن دستگاه‌های پیشرفته و تیمی حرفه‌ای عملیات صحافی کتاب را به بهترین نحو انجام می‌دهد. در من چاپ، صحافی کتاب به روش‌هایی مثل صحافی چسب گرم، صحافی چسب سرد و صحافی فنری مارپیچ انجام می‌گیرد که انتخاب هرکدام از این روش‌ها به عوامل مختلفی از جمله موضوع ، هدف و همچنین بودجه در نظر گرفته شده برای کتاب بستگی دارد.

 

فرآیند صحافی کتاب

پس انجام مرحله چاپ کتاب نوبت به صحافی کردن آن می‌رسد که این مرحله خود نیز دارای چند قسمت می‌باشد. مراحل صحافی یک کتاب شامل تا کردن که به وسیله دستگاه تا کن انجام می‌شود، ترتیب کردن یا روی هم قرار دادن فرم‌ها پس از تا کردن که این‌کار به وسیله ماشین صحافی صورت می‌گیرد، ته دوزی کردن، جلد گذاری و در نهایت برش نهایی می‌باشد که بر اساس قطع استاندارد انجام می‌شود. دقیق انجام نگرفتن هرکدام از این بخش‌ها می‌تواند در نتیجه نهایی تاثیر زیادی بگذارد و کیفیت را پایین آورد. در چاپخانه من چاپ تمام این مراحل با بهترین کیفیت و در زمانی مناسب انجام می‌شود و در هر مرحله نظارت دقیق باعث می‌شود نتیجه به دست آمده دارای بهترین کیفیت باشد تا تمام نیا‌زهای صاحب اثر بر طرف شده و صحافی مناسبی درخور یک کتاب خوب بدست آید. انواع صحافی که در من چاپ صورت می‌گیرد صحافی چسب گرم، صحافی چسب سرد و صحافی فنری مارپیچ می‌باشد که در ادامه به توضیح مختصری از این انواع صحافی می‌پردازیم.
ماجرای صحافی کتاب | چاپ کتاب - چاپ جزوه - پرینت رنگی

ماجرای صحافی کتاب | چاپ کتاب – چاپ جزوه – پرینت رنگی

صحافی با چسب سرد

در صحافی با چسب ابتدا فرم‌های آماده شده صفحات که قبلا تا شده اند روی هم قرار می‌گیرند و سپس از سمت عطف آن از طریق چسب به جلد چسبانده می‌شوند. صحافی چسب سرد معمولا برای کتاب‌هایی استفاده می‌شود که دارای جلد سخت یا کالینگور می‌باشند. چسب استفاده شده در این نوع صحافی چسب پلی‌اوراتان است و بیشتر کتاب‌هایی نظیر کتب نفیس و سررسید‌ها از این نوع صحافی استفاده می‌کنند. در روش صحافی با چسب سرد صفحات داخلی کتاب پس از انجام مراحل تا کردن و ترتیب، داخل جلد کتاب قرار می‌گیرند و سپس با چسبی مخصوص به جلد می‌جسبند. این روش به دلیل اینکه به مدت زمان بیشتری برای خشک شدن نسبت به چسب گرم نیاز دارد، کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

صحافی با چسب گرم

نوع دیگری از صحافی به وسیله چسب که در من چاپ انجام می‌شود، صحافی با چسب گرم یا همان صحافی حرارتی است که یکی از پرکاربرد ترین و مرسوم‌ ترین نوع صحافی برای انواع کتاب می‌باشد و از ماندگاری و استحکام بالایی برخوردار است. این نوع صحافی در چاپ کتاب‌ها، کاتالوگ‌ها، مجلات و ژورنال ها و برخی آلبوم‌ها کاربرد فراوانی دارد. در روش صحافی با چسب گرم ابتدا برگه‌های چاپ شده پس از آماده سازی که شامل تا و ترتیب کردن می‌شود، داخل عطف جلد قرار می‌گیرند و سپس با لایه نازکی از چسب جامد به جلد می‌چسبد. جنس چسبی که در این روش استفاده می‌شود، پلی وینیل استات است که ابتدا داخل مخزن دستگاه حرارت داده می‌شود و به صورت مایع در می‌آید تا به جلد کتاب بچسبد. در این نوع صحافی معمولا جنس جلد در نظر گرفته شده گرماژ بالاتری نسبت به صفحات داخلی دارد. عمر صحافی با چسب گرم برای کتاب‌هایی مناسب‌تر است که قطر آنها نه بسیار کم و نه بسیار زیاد باشد.
ماجرای صحافی کتاب | چاپ کتاب - چاپ جزوه - پرینت رنگی

ماجرای صحافی کتاب | چاپ کتاب – چاپ جزوه – پرینت رنگی

صحافی فنری

صحافی فنری نیز نوعی دیگر از صحافی می‌باشد که در من چاپ برای چاپ کتاب و جزوه به‌کار گرفته می‌شود. در این نوع صحافی صفحات را که از قبل عملیات تا و ترتیب کردن روی آنها انجام شده را در پانچ‌های مخصوص قرار می‌دهند و آنها سوراخ می‌کنند. پس از انجام این‌کار فنر را از سوراخ‌خای ایجاد شده عبور می‌دهند تا صفحات چاپ شده در کنار هم قرار بگیرند.

Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

Top