کاربرد صحافی کتاب و انواع روش‌های آن در صنعت چاپ
کاربرد صحافی کتاب و انواع روش‌های آن در صنعت چاپ
Posted in پرینت رنگیچاپ جزوهچاپ کتابخدمات چاپ

کاربرد صحافی کتاب و انواع روش‌های آن در صنعت چاپ

صنعت چاپ همواره یکی از مهترین صنعت ها در هر کشوری می باشد و هر فرد در زندگی خود به نوعی با این موضوع درگیر بوده است و یکی از مهم ترین بخش هایی که در مرحله چاپ کتاب باید به آن توجه شود صحافی کتاب می باشد.

در بین مراحل چاپ یک کتاب یا مجله و … آخرین مرحله صحافی آن می باشد. به مجموعه کارهایی که برای تنظیم، مرتب کردن، اتصال و به هم بستن صفحات و ‏قرار دادن آنها در میان جلد و در نهایت برش آن صحافی گفته می شود که هدف از صحافی را می توان جلوگیری از فرسوده شدن کتاب دانست.

البته در گذشته اغلب مراحل صحافی کتاب به وسیله دست انجام می گرفت که باعث می شد تا کیفیت آن صحافی و دقت آن بالا باشد و در مدت طولانی دچار آسیب نشود.

صحافی کتاب بر اساس حجم صفحات و نوع و کاربرد کتاب بر اساس روش های مختلفی صورت می گیرد که در نهایت پس از طی کردن مراحل متعدد، باعث زیباتر شدن کتاب و افزایش عمر کتاب خواهد شد.

زمانی که یک کتاب نفیس به چاپ می رسد اگر صحافی آن با دقت لازم صورت نگیرد بی شک پس از گذشت مدت زمانی نه چندان طولانی آن کتاب نفیس دچار مشکلاتی نظیر جدا شدن صفحات، پاره شدن جلد و … خواهد شد.

بر این اساس یکی از مهم ترین و اصولی ترین بخش ها پس از طی کردن فرآیند چاپ صحافی نامیده می شود. صحافی کتاب و جزوات خود به شاخه های متعددی تقسیم می شود و هر کدام روش ها و مواد خاصی را نیاز دارد. از جمله این موارد می توان به صحافی نفیس، صحافی دوخت، صحافی چسبی اشاره کرد.

زیر عنوان: انواع روش‌های صحافی کتاب

به عنوان مثال یک کتاب قدیمی و با ارزش مانند قرآن خطی که از گذشته به یادگار مانده است در طی گذر زمان دچار آسیب شده باشد از طریق یکی از روش های صحافی، می توان رویه کتاب را تعمیر و صحافی کرد که در نهایت از آسیب بیشتر آن جلوگیری کرد.

از انواع صحافی به طور کلی می توان به روش های ته دوخت، تا کردن، صحافی ته چسب کردن، ته دوخت مفتولی و صحافی منگنه نخی اشاره نمود که هر کدام از روش های متناسب با نوع ومشخصات کتاب انتخاب می شود.

از طرفی صحافی کتاب موجب متمایز شدن آن در بین کتاب های دیگر می شود از این رو می توان آن را یکی از عوامل مهم و موثر در جلب نظر خوانندگان دانست. البته در حال حاضر برخی از مراحل صحافی کتاب توسط دستگاه ها انجام می شود در حالی که در گذشته نسخه کتاب های قدیمی با صحافی دقیق و ظریف توسط دست انجام می گرفت.

از عوامل مهم در انتخاب روش صحافی کتاب می توان به حجم کتاب، موضوع آن، اندازه صفحات و نیز هزینه در نظر گرفته شده اشاره نمود. صحافی کتاب با تیراژ بالا، پیچیدگی کار و نوع و روش صحافی کتاب، تکنیک های استفاده شده برای صحافی کتاب و بسیاری موارد دیگر در مدت زمان مورد نیاز برای صحافی کردن موثر می باشند.

در حال حاضر برای صحافی کتاب در اغلب موارد از روش های صحافی با جلد سخت، صحافی با جلد سخت و محکم، صحافی با چسب گرم و صحافی با پانچ استفاده می شود که در عین داشتن هزینه مناسب، باعث ماندگارتر شدن کتاب می شود.

هیچ نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

Top