چاپ خانه آنلاین من چاپ چاپ کتاب چاپ جزوه پرینت رنگی
Posted in چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال چیست و چه کاربردهایی دارد؟

در چاپ دیجیتال کتاب، از زینک و سیلندرهای چاپ مورد استفاده در دستگاه چاپ افست خبری نیست و تصاویر دیجیتالی مستقیما از کامپیوتر بر روی کاغذ چاپ می‌شوند. این کار از طریق چاپگر‌های لارج فرمت و یا پرینترهای جوهر افشان و لیزری حرفه‌ای صورت می‌گیرد. علاوه بر امکان چاپ کتاب در تیراژ پایین، از مزیت های چاپ دیجیتال می‌توان به سرعت بالا و عدم نیاز به اپراتور اشاره کرد. اگرچه چاپ یک صفحه به صورت دیجیتال، در مقایسه با چاپ افست هزینه بیشتری دارد، امابا صرفه جویی در هزینه پلیت‌های چاپ، بخشی از هزینه چاپ در تیراژ‌های پایین جبران می‌شود و باعث مقرون به صرفه شدن چاپ کتاب در تیراژهای محدود می‌گردد. ما در چاپخانه دیجیتال من چاپ با ارائه قیمت‌های مناسب، کتاب شما را با بهترین کیفیت چاپ و ارسال می‌کنیم. البته شرایط و هزینه های اولیه در بازار چاپ دیجیتال، به مرور در حال تغییر است. به تدریج و با پیشرفت تکنولوژی های چاپ دیجیتال و افزایش توان دستگاه‌های چاپ دیجیتال و همچنین کاهش هزینه‌های تمام شده، محدودیت تیراژ از منظر اقتصادی کمرنگ تر خواهد شد و برای تیراژهای بالا نیز مقرون به صرفه خواهد شد. در ادامه به ویژگی‌های مهم چاپ دیجیتال اشاره می‌کنیم.

چاپ دیجیتال چیست و چه کاربردهایی دارد؟

چاپ دیجیتال چیست و چه کاربردهایی دارد ؟

چاپ افست روش معمول چاپ کتاب است که در آن، کار چاپ کتاب به وسیله دستگاه چاپ افست و از طریق بکارگیری زینک و سیلندر انجام می‌گیرد. این روش برای چاپ کتاب با تیراژ بالا روش مناسبی است و کمترین تعداد چاپ از طریق این روش، ۱۰۰۰ عدد است. اما در برخی موارد، ممکن است تیراژ پایین تری از یک کتاب نیاز باشد. برای مثال، تیراژ چاپ کتب دانشگاهی در تعداد محدود و یا چاپ جزوه عموما به مراتب کمتر از حداقل تعداد مورد نیاز افست یعنی ۱۰۰۰۰ عدد است. علاوه بر این، شرایط امروز بازار کتاب بگونه‌ایست که فروش تعداد زیادی کتاب با برخی موضوعاتِ کمتر مورد توجه ، تضمین شده نیست و ممکن است ناشر را در مرحله فروش با مشکلاتی روبرو کند. در چنین موقعیت‌هایی، چاپ کتاب به صورت دیجیتال روش اقتصادی و مناسبی است.

سرعت بیشتر

در چاپ دیجیتال کتاب و جزوه، به دلیل حذف مراحل پیش از چاپ مانند لیتوگرافی و پیاده سازی محتوا روی سیلندرها، فرآیند چاپ بسیار سریع تر انجام می‌شود. بدین ترتیب در فرصت کم نیز می‌توان تعداد مناسبی کتاب را چاپ کرد. به عبارت دیگر، دستگاه‌های چاپ دیجیتال کتاب در من چاپ می‌توانند به محض فراهم شدن فایل‌های دیجیتال کتاب، کار چاپ را آغاز کنند.

امکان ویرایش و تغییر محتوای کتاب پیش از چاپ

یکی از ویژگی‌های مهم چاپ دیجیتال کتاب و جزوه، فراهم بودن امکان تغییر در محتوا و تصاویر آن ها در هر لحظه است. کاری که در چاپ افست پس از آماده سازی سیلندرها ناممکن و یا حداقل پرهزینه است.

صرفه جویی در مواد اولیه

به دلیل دقت بالای دستگاه‌ها، در چاپ جزوه و کتاب بصورت دیجیتال، مواد شیمیایی و کاغذ کمتری هدر می‌روند. با کاهش مواد باطله، هزینه‌ها نیز کاهش خواهند یافت.

صرفه جویی در نیروی انسانی

به دلیل حذف بخش‌های بزرگی از مراحل چاپ‌ افست، دبه نیروی انسانی کمتری نیز نیاز است. همچنین، عدم نیاز به سر زدن به دستگاه‌ها و همچنین انجام تنظیمات در حین چاپ نیز در صرفه جویی در نیروی انسانی نقش داشته است.

فناوری چاپ دیجیتال چه کاربردهایی دارد؟

علاوه بر چاپ جزوه و کتاب ، ویژگی‌های چاپ دیجیتال (پرینت رنگی) باعث فراهم شدن امکانات نوین برای سایر محصولات چاپی نیز شده است. در این نوع چاپ، امکان تهیه تعداد بسیار کم یا حتی یک نسخه نیز وجود دارد. بنابراین می‌توان نمونه اولیه یک کتاب را چاپ کرد و یا از آن برای چاپ آلبوم عکس و یا سفارش‌هایی که تنها به یک نسخه نیاز دارند بهره برد. امکان تغییر در محتوا و تصاویر صفحات نیز، به متقاضی اجازه می‌دهد تا هر سری از سفارش های خود را با مشخصات خاصی منتشر کند و آن‌ها را برای دور بعد تغییر دهد. این ویژگی در چاپ کارت پرسنلی و هر چیزی که نیاز به نسخه های متفاوت داشته باشد کاربردی و مفید است. در چاپ جزوه نیز می‌توان از این ویژگی بهره گرفت، زیرا جزوه‌های اساتید مختلف در طول زمان و به تدریج نیاز به بازبینی، اصلاحات و به روزرسانی دارند. بنابراین اساتید خواهند توانست در هر مقطع، به روزترین و جدیدترین نگارش جزوه خود را در تیراژ مورد نیاز در اختیار داشته باشند.

نتیجه گیری

همانطور که گفتیم، چاپ جزوه و کتاب به روش دیجیتال، بهترین گزینه برای تیراژ و بودجه محدود است و امکاناتی را در اختیارتان قرار می‌دهد که در روش‌های دیگر چاپ فراهم نیستند. به علاوه می‌توان از آن در چاپ کارت تبریک و کارت پستال نیز استفاده کرد. کیفیت چاپ دیجیتال کتاب نیز بسیار خوب و قابل قبول است و قابل رقابت با روش‌های دیگر نیز می‌باشد. مجموع این ویژگی‌ها، چاپ دیجیتال کتاب را به گزینه مناسبی تبدیل کرده است. من چاپ خدمات چاپ دیجیتال را با کیفیت بسیار بالا و قیمت مناسب ارائه می‌دهد و کار چاپ کتاب و جزوه را راحت و مقرون به صرفه کرده است.

هیچ نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

Top