فیپا چیست؟
فیپا چیست؟
Posted in پرینت رنگیچاپ جزوهچاپ کتابخدمات چاپ

فیپا چیست؟

برای چاپ کتاب درسی و یا هر نوع کتاب دیگری باید مراحلی طی گردد . یکی از این مراحل که قبل از چاپ کتاب انجام می شود ، دریافت فیپا می باشد . درج فیپا در تمام کتاب ها از قبیل کتب درسی ایران و سایر کتاب ها الزامی می باشد . در این بخش ، ما به معرفی فیپا و روش های دریافت فیپا قبل از چاپ کتاب می پردازیم .

 

فیپا چیست ؟

 

فیپا نوعی فهرست نویسی می باشد ، که قبل از چاپ کتاب انجام می شود . به صورتی که قبل از انتشار و چاپ کتاب ، فهرست نویسی توصیفی و تحلیلی برای کتاب انجام می شود . سپس این فهرست در صفحه حقوقی کتاب مورد نظر درج خواهد شد . تمام ناشران باید برای چاپ کتاب های خود ، قبل از چاپ کتاب ، اقدام به دریافت فیپا نمایند . حال اگر بخواهید برای کتابی که ، قبلا توسط یک ناشر دیگر فیپا گرفته شده است ، اما کتاب منشر نشده است فیپا دریافت نمایید ، باید از ناشر قبلی یک نامه مبنی بر واگذاری امتیاز نشر دریافت نمایید . سپس نامه را در سایت بارگذاری کرده و ارائه دهید . بدین طریق مجددا برای کتاب مورد نظر فیپا صادر خواهد شد . با فیپا یا فهرست نویسی قبل از چاپ کتاب علاوه بر افزایش دقت فهرست نویسی ، در زمان و بودجه مورد نیاز کتابخانه ها برای فهرست نویسی ، صرفه جویی خواهد شد .

 

مزایای فیپا چیست ؟

 

  • فیپا یا فهرست نویسی پیش از انتشار یا چاپ کتاب ، سبب ایجاد هماهنگی فهرست نویسی و همچنین سازمان یافتن کتاب ها در کل کشور خواهد شد .
  • وجود فیپا سبب آسان تر شدن ، فرایند فهرست نویسی توسط کتابدار ها در همه کتابخانه ها خواهد شد .
  • با درج فیپا از انجام کار های تکراری جلوگیری خواهد شد .
  • وجود فیپا سبب بیشتر شدن سرعت بازیابی منابع در کتابخانه های کشور می شود .
  • درج فیپا سبب بیشتر شدن سرعت گردش اطلاعات و همچنین صرفه جویی در تعداد نیروی انسانی و …. خواهد شد .
  • وجود فیپا باعث اشتراک گذاری اطلاعات کتاب شناختی در سطح ملی و سطح بین المللی می شود .

 

مراحل ارسال درخواست فیپا ( به صورت الکترونیکی ) به شرح زیر می باشد :

 

ابتدا باید به سایت http://opac.nlai.ir مراجعه نمایید . سپس در فیپا عضو شوید . برای عضویت در فیپا باید ، در سایت پرسشنامه مربوط به عضویت را تکمیل نمایید . پس از تکمیل پرسشنامه و تایید ، با تماس با واحد فیپا ، که شماره آن در سایت فیپا درج شده است ،  به شما شناسه کاربری و رمز عبور داده می شود . سپس در صفحه اول سایت فیپا ، گزینه درخواست فیپا را انتخاب نمایید . در مرحله بعد ، اطلاعات مورد نیاز را وارد کرده و فایل های مورد نیاز را ارسال نمایید . در نهایت کد رهگیری خود را از سیستم دریافت نمایید .

توجه داشته باشید که ، درصورت ایجاد تغییر در تعداد صفحات کتاب ، نام مترجم ، نام ناشر ، عنوان کتاب ، قطع کتاب ، سلسله انتشارات کتاب و یا ویرایش کتاب ، باید فهرست نویسی مجددا انجام شود .

 

مدت زمان لازم جهت دریافت فیپا :

 

  • دریافت فیپا برای کتاب هایی که در مرحله چاپ نخست می باشند ، نهایتا 10 روز کاری زمان خواهد برد .
  • دریافت فیپا برای کتاب هایی که قبلا به وسیله ناشر دیگری به چاپ رسیده باشند ، 5 روز کاری زمان خواهد برد .
  • دریافت فیپا برای کتاب هایی که در مرحله تجدید چاپ می باشند ، 3 روز کاری زمان خواهد برد .

 

البته درصورتی که ، اطلاعات ارائه شده به وسیله ناشر ناقص باشد و یا صحیح نباشد ، یا در ایام خاص سال مانند ایام بازگشایی مدارس و … باشید ، یا فهرست نویسی کتاب مورد نظر به بررسی و جستجوی بیشتری نیاز داشته و نیاز به مشورت با متخصصان دیگر باشد ، زمان دریافت فیپا طولانی تر خواهد شد .

 

شما می توانید با مراجعه به وبسایت من چاپ و ثبت سفارش خود ، کار های مربوط به چاپ کتاب خود را به ما بسپارید . تیم من چاپ آماده انجام کار های مرتبط  دریافت فیپا برای چاپ کتاب های شما می باشد . در واقع شما می توانید با سپردن متن مورد نیاز خود به ما ، شاهد چاپ کتاب با ارزان ترین قیمت باشید .

هیچ نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

Top