انتخاب قالب مناسب برای چاپ کتاب
انتخاب قالب مناسب برای چاپ کتاب
Posted in پرینت رنگیچاپ جزوهچاپ کتابخدمات چاپ

انتخاب قالب مناسب برای چاپ کتاب

در مراحل چاپ کتاب ، انتخاب قالب مناسب ، یکی از ظریف ترین مرحله می باشد . هرقدر که متن کتاب خوب باشد ، اگر قالب کتاب مناسب نباشد ، قطعا بازخورد خوبی از طرف خوانندگان کتاب دریافت نخواهد کرد . بنابراین مجموعه من چاپ ، در این بخش به شرح برخی نکات ، در انتخاب قالب مناسب کتاب خواهد پرداخت .

ناشر کتاب با بررسی دست نوشته مشخص می کند که ، کتاب مورد نظر با چه نوع جلدی و به چه صورت صحافی گردد ، نوشته ها با چه حروفی درج شوند ، صفحات کتاب در چه اندازه باشند ، جنس کاغذ از چه نوعی باشد و …. . بدین طریق یک شکل مناسب و برازنده برای کتاب درنظر گرفته خواهد شد .

 

انتخاب قطع یا سایز مناسب برای چاپ کتاب :

 

یکی از موارد مهم در چاپ کتاب ها ، انتخاب قطع مناسب برای چاپ کتاب می باشد . انتخاب سایز مناسب در چاپ کتاب ها ، تأثیر فراوانی در میزان فروش کتاب و ارتباط خواننده با کتاب خواهد داشت . سایز های موجود برای چاپ کتاب عبارتند از : رقعی ، رحلی ، وزیری ، جیبی ، پالتویی ، خشتی ، سلطانی

 

اندازه های استاندارد قطع های مختلف برای چاپ کتاب عبارتند از :

 

 • در قطع رقعی اندازه استاندارد کتاب 141 * 212 می باشد . اغلب کتاب های داستان ، شعر ، تجربیات شخصی و رمان در قطع رقعی چاپ می شوند .
 • در قطع وزیری اندازه استاندارد کتاب 165 * 235 می باشد .اغلب برای چاپ کتاب درسی ، کتب های دانشگاهی و کتاب های مدارس از قطع وزیری استفاده می شود .
 • در قطع پالتویی اندازه استاندارد کتاب 125 * 200 می باشد .
 • در قطع رحلی اندازه استاندارد کتاب 210 * 280 می باشد . اغلب برای چاپ کتب درسی ایران برای مدارس ابتدایی ، کتاب های موسیقی و کتاب های کودکان از قطع رحلی استفاده می شود .
 • در قطع خشتی اندازه استاندارد کتاب 220 * 220 می باشد .
 • در قطع وزیری جدید اندازه استاندارد کتاب 165 * 212 می باشد .
 • در قطع جیبی اندازه استاندارد کتاب 115 * 165 می باشد .

 

البته توجه داشته باشید که ، قبل از برش ، این اندازه ها 5 سانتی متر بیشتر می باشند . اما پس از برش اندازه ها به این صورت هستند .

 

استاندارد های تعریف شده برای نوع فونت و اندازه قلم ، جهت چاپ کتاب

 

از دیگر مواردی که برای انتخاب قالب مناسب چاپ کتاب مؤثر هستند ، فونت می باشد . برای هر بخش از متن کتاب فونت ها و اندازه قلم استانداردی تعریف شده اند ، که به شرح زیر می باشند :

 

 • برای چاپ کتاب های فارسی ، چند فونت در اولویت هستند که عبارتند از : فونت B mitra ، فونت B lotus ، فونت B nazanin و فونت B zar . اگر در متن از کلمه های لاتین استفاده شود ، فونت کلمه های لاتین بهتر است  Times new roman انتخاب شود .
 • برای چاپ متن های فارسی ، اندازه قلم 13 می باشد و برای چاپ متن های انگلیسی ، اندازه قلم 10.50 می باشد .
 • در صورت وجود پاورقی بهتر است ، نوع فونت متن های پاورقی ، با نوع فونت متن کتاب برابر باشد .
 • در چاپ پاورقی ، بهتر است اندازه قلم متن های فارسی پاورقی 10.50 و اندازه قلم متن های لاتین پاورقی 8.50 انتخاب شود .
 • برای چاپ کتاب های انگلیسی ، نوع فونت استاندارد Times new roman و اندازه قلم استاندارد 11.50 می باشد .

 

تیم من چاپ دارای بهترین امکانات و نیرو های متخصص ، کار های چاپ کتاب درسی و سایر کتاب های شما را با بالاترین کیفیت و ارزان ترین قیمت انجام می دهد . شما می توانید با سپردن متن کتاب خود به تیم ما ، در کوتاه ترین زمان ممکن ، کتاب خود را دریافت نمایید . تیم من چاپ ، امکان چاپ کتاب ارزان در مشهد را برای تمام مشهدی های عزیر فراهم نموده است . همچنین چاپ کتاب با ارزان ترین قیمت در مجموعه من چاپ برای همه افراد انجام می شود .  افراد از سایر نقاط کشور می توانند با سفارش چاپ کتاب در سایت من چاپ ، کتاب مورد نظر خود را چاپ نمایند .

هیچ نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

Top